AMD یا Intel ؟ کدام بهتر است؟

شاید برای شما هم پیش آمده است که در خرید لپ تاپ یا کامپبوتر مورد نظر خود این سوال را از خودتان پرسیده اید که پردازنده AMD انتخاب کنم یا Intel؟ البته شاید هم خواسته یا ناخواسته در بحث های داغ طرفداران هر کدام از این پردازنده ها قرار گرفته ایم و از انواع استدالهای مطرح شده هم تعجب کردیم.

یکبار و برای همیشه بهتر است به این جنگ افسانه ای پایان دهیم. دو غول بزرگ پردازنده ساز! آنقدری که طرفدارانشان باهم در نزاعند، با یکدیگر دشمنی ندارند. خلاصه کلام اینکه اصلا این سوال در سال 2023 از پایه اشتباه است و جوابی هم ندارد. پس به دنبال پاسخی برای این سوال نگردید و سوال را از ذهنتان بیرون کنید. پس سوال درست چیست؟

بهترین راه برای کسانی که می خواهند بین محصولات AMD و اینتل مقایسه علمی و دقیقی داشته باشند مراجعه به سایتهای معتبر Ranking و Benchmarking پردازنده هاست. اما باید توجه داشت که شاخص های بسیار زیادی برای تعیین performance یک پردازنده مورد بررسی قرار می گیرد.

هرچند سرعت پردازش برای پردازنده مهم است اما در کنار آن بسیاری از پارامترهای دیگر تعیین کننده بوده و حتی در بسیاری موارد بر سرعت پردازش ارجحیت پیدا می کند. به عنوان مثال، میزان توان مصرفی پردازنده، یا حداکثر فرکانس overclock یا حتی قیمت محصول در انتخاب نهایی مهم است. پس در حال حاضر و عجالتا افرادی را که به شدت و با تعصب نسبت به هر کدام از این سازنده ها جبهه میگیرند را زیاد جدی نگیرید.

هرچند سرعت پردازش برای پردازنده مهم است اما در کنار آن بسیاری از پارامترهای دیگر تعیین کننده بوده و حتی در بسیاری موارد بر سرعت پردازش ارجحیت پیدا می کند.

برای اینکه کمی به جزئیات بپردازیم لازم نیست که نحوه تاسیس و سیر تحول این دو غول فناوری را مرور کنیم چرا که تاریخچه مفصلی از Intel و AMD را می توان روی اینترنت یا حتی صفحه ویکی پدیا جستجو کرد. بهتر است با مقایسه دو محصول مشخص و البته محبوب از این دو سازنده کار را کمی ساده و روشن کنیم. اطلاعات مربوط به این مقایسه از سایت های معتبر استخراج شده که لینک آنها در انتهای متن آمده است.

مقاله ای با عنوان راهنمای انتخاب CPU نیز در این سایت منتشر شده است که مطالعه آن می تواند تکمیل کننده مطالب باشد.

مقایسه Intel Core i5 1235U و AMD Ryzen 5 5625U

این دو CPU مختص لپ تاپ و در یک کلاس کاری طبقه بندی می شوند و هر دو در فصل اول سال 2022 به دیتابیس ها اضافه شده اند. نتایج مقایسه در چهار بخش نمایش داده می شوند: مقایسه عمومی، تفاوت ها، کارایی و قیمت بازار.

هرچند امکان این وجود دارد که این پردازنده ها را از جنبه های بیشتر و به صورت دقیقتری نیز مورد بررسی قرار دهیم اما این امر نیاز به اطلاعات و آگاهی های پیش زمینه ای در مورد معماری کامپیوتر دارد. پس به همین مقدار بسنده می کنیم.

Intel vs AMD

  • مقایسه عمومی

مقایسه کارایی دو پردازنده از دید NanoReview

  • مزیت ها و برتری ها

مزایا و برتری های دو پردازنده 1235U و 5625U

در خصوص کش L3 ذکر این نکته ضروری است که تاخیر کش L3 حتی بدتر از کش L2 است اما داشتن اندازه کش L3 بزرگتر، باعث می شود که CPU نیاز به مراتب کمتری به فراخوانی دیتاهای مورد نیاز از RAM را داشته باشد. فراخوانی رفت و برگشتی کمتر بین RAM و پردازنده اصلی به معنی افزایش سرعت در تکمیل سیکل taskهای پردازنده و بالتبع افزایش سرعت کلی را در پی خواهد داشت.

  • کارایی

این جدول نظر سه سایت معتبر benchmark را در مورد پردازش تک هسته ای و چند هسته ای این دو CPU نمایش می دهد. این سایتها از معتبرترین سایت های benchmark هستند و امتیاز حاصل شده، در برخی موارد ناشی از شبیه سازی عملکرد CPUو در برخی موارد تست مستقیم خود CPU است.

امتیاز دهی سه بنچ مارک Cinebench R23، Passmark CPU و Geekbench 5

این جدول نشان می دهد که به طبق آنالیزهای انجام شده توسط Cinebench R23، Passmark CPU و Geekbench 5، روی هم رفته و به طور میانگین Intel Core i5 1235U، 12% در عملکرد تک هسته ای و AMD Ryzen 5 5625U، حدود 11% عملکرد چند هسته ای بهتر هستند.

  • قیمت بازار

در زمان تهیه این گزارش، قیمت Intel Core i5 1235U تقریبا 200 دلار و قیمت AMD Ryzen 5 5625U 245  حدود 240 دلار برآورد می شود. به این نکته دقت کنید که تکنولوژی به کار رفته در معماری و بالتبع ساخت پردازنده AMD در این مدل بالاتر بوده که این امر تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی محصول دارد.

شاید خالی از لطف نباشد که بدانید نویسنده، قیمت های فوق را با GPT AI هم چک کرده است.

نتیجه گیری

با همین مقایسه سطحی و در عین حال موثر می توانیم راحت تر به موضوع اصلی برگردیم. بر اساس نتایج بدست آمده از مقایسه برای دو مدل نمونه از دو سازنده، آیا می توان به نتیجه رسید که اینتل از AMD بهتر است یا برعکس؟ می توان به وضوح دید که هر کدام از دو مدل فوق در جهاتی و از نظراتی به دیگری برتری دارند و این بستگی دارد که شما می خواهید با این پردازشگر، چه کاری انجام دهید.

شاید بپرسید که این تنها یک مقایسه محدود بین دو مدل است و نمی توان نتایج آن را به طور عمومی بسط داد. بله! تنها یک مقایسه بین دو مدل هم نسل انجام شده اما همین یک مقایسه هم می تواند قطعیت پاسخ به سوال اصلی را که “کدام بهتر است؟” به چالش بکشد. هرچند با انجام یک مقایسه تطبیقی بین چندین مدل می توان به نتایج ملموس تری دست یافت.

پس پیشنهاد می شود هنگام انتخاب یک محصول، تنها به نام و برند و مدل اکتفا نکرده، بدون اتکا به پیش زمینه های ذهنی، نیازهای خود را اولویت بندی کنیم و بر مبنای آن اندکی دقیقتر جستجو کرده و بهترین و منطبق ترین گزینه را انتخاب نماییم.

واقعیتش را بخواهید خیلی وسواس نشان دادن در مورد انتخاب سازنده، در غالب موارد فقط هدر دادن وقت و انرژی است. بهترین ابزار، مقایسه سریع با یکی از benchmarkهاست مگر اینکه به دنبال پژوهش و تحقیق باشید.

پس به نظر می آید این سوال که AMD بهتر است یا اینتل، سوال درستی نیست و جواب مشخص و قطعی ای هم ندارد. شاید فعلا ندارد.

منابع:

networkworld – nanoreview

2 دیدگاه در

    مطالب مفید و کار آمد بودن،تشکر و خسته نباشید

      خوشحالیم که مفید بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *